Molde FK — BK Häcken

Resultat

KlubbFörsta halvlekAndra halvlekResultat
Molde FK233
BK Häcken22

Matchreferat

Det blev förlust även i årets andra match. BK Häcken fick en mardrömsstart mot den norska ligafemman Molde:

* Efter tio sekunder bröt Rasmus Lindgren näsan i matchens första närkamp.

* I den åttonde minuten tog Molde ledningen på ett skott av Sander Svendsen i utkanten av straffområdet.

* Bara fyra minuter senare utökade norrmännen till 2–0, på straff, genom Ottar Magnus Karlsson.

BK Häcken spelade upp sig, kom in i matchen och visade under perioder upp ett bra spel med riktigt fina individuella prestationer.

Efter 0–3 en kvart in i andra halvlek – återigen Sander Svendsen som målskytt – började jakten på en upphämtning.

I den 75:e minuten satte Alhassan Kamara BK Häckens första mål i år, på en straff anfallaren själv hade fixat. Crespo gjorde även 2–3, i den 84:e minuten, med ett direktavslut på ett fint inspel från Gustav Berggren.

Med pigga inhopp från Daleho Irandust och Lucas Hedlund, tryckte BK Häcken på för en kvittering men nådde inte några riktigt farliga chanser i slutminuterna.

BK Häcken

# SpelareStartelvaInbyttMålAssGult kortRött kort
19Daleho Irandust 9010000
17Gustav Berggren 6010000
23David Engström 21010000
25Egzon Binaku 3010000
13Lucas Hedlund 28010000
3Jasmin Sudic 25000000
6Alexander Faltsetas 17000000
9Alexander Farnerud 19000000
11Nasiru Mohammed000000
12Mohammed Abubakari000000
15Kari Arkivuo000000
21Rasmus Lindgren 23000000
26Peter Abrahamsson000000
27Joel Andersson000000
28Adam Andersson 13000000
93Alhassan Kamara000000