3

Molde FK

    2

    BK Häcken

      7 februari, 2017 | 19:45
      The Sevens Stadium | Dubai International Cup

      Resultat

      KlubbFörsta halvlekAndra halvlekResultat
      Molde FK233
      BK Häcken22

      Matchreferat

      Det blev förlust även i årets andra match. BK Häcken fick en mardrömsstart mot den norska ligafemman Molde:

      * Efter tio sekunder bröt Rasmus Lindgren näsan i matchens första närkamp.

      * I den åttonde minuten tog Molde ledningen på ett skott av Sander Svendsen i utkanten av straffområdet.

      * Bara fyra minuter senare utökade norrmännen till 2–0, på straff, genom Ottar Magnus Karlsson.

      BK Häcken spelade upp sig, kom in i matchen och visade under perioder upp ett bra spel med riktigt fina individuella prestationer.

      Efter 0–3 en kvart in i andra halvlek – återigen Sander Svendsen som målskytt – började jakten på en upphämtning.

      I den 75:e minuten satte Alhassan Kamara BK Häckens första mål i år, på en straff anfallaren själv hade fixat. Crespo gjorde även 2–3, i den 84:e minuten, med ett direktavslut på ett fint inspel från Gustav Berggren.

      Med pigga inhopp från Daleho Irandust och Lucas Hedlund, tryckte BK Häcken på för en kvittering men nådde inte några riktigt farliga chanser i slutminuterna.

      BK Häcken

      # SpelareStartelvaInbyttMålAssGult kortRött kort
      19Daleho Irandust 9010000
      17Gustav Berggren 6010000
      23David Engström 21010000
      25Egzon Binaku 3010000
      13Lucas Hedlund 28010000
      3Jasmin Sudic 25000000
      6Alexander Faltsetas 17000000
      9Alexander Farnerud 19000000
      11Nasiru Mohammed000000
      12Mohammed Abubakari000000
      15Kari Arkivuo000000
      21Rasmus Lindgren 23000000
      26Peter Abrahamsson000000
      27Joel Andersson000000
      28Adam Andersson 13000000
      93Alhassan Kamara000000