Malmö FF – BK Häcken

Resultat

KlubbFörsta halvlekAndra halvlekResultat
Malmö FF011
BK Häcken112

Matchreferat

BK Häcken vann årets sista match, borta mot svenska mästarna Malmö FF, och tar en fjärdeplats i Allsvenskan 2017. Bronspengen är Bollklubbens andra SM-medalj genom tiderna.

Gulsvart åkte ner till Malmö för att stänga Allsvenskan 2017, med mycket kvar att spela om. Och laget gjorde sannerligen vad det skulle på Swedbank Stadion.

Malmö FF hade förlorat en hemmamatch i år, mot Norrköping 21 maj, och svenska mästarna hade inte släppt in ett enda mål på hemmaplan sedan i augusti. Men BK Häcken såg till att dubbla förlustsiffran hemma för MFF 2017.

– Jättekul, verkligen. Bra match, bra insats, bra avslutning, bra för klubben, summerar Mikael Stahre.

Juhani Ojala gav Bollklubben ledningen när han nådde högst på Paulinhos hörna i den 32:a minuten. Palle stod även för nästa assist, till Alexander Faltsetas, som ökade på ledningen till 2–0 med dryga kvarten kvar att spela.

Samtidigt storspelade Peter Abrahamsson i målet. Jo Inge Berget fick förvisso till slut hål på honom, med en vacker bicicleta i 84:e minuten, men det såg länge ut att bli målvaktens trettonde nolla för säsongen.

– Peter gör en abnormt bra match. Men det är inte så att vi saknar chanser. Det var en jämn match, ingen slagsida. Jag tycker att vi verkligen gör en bra bortamatch. Vi har varit bra borta hela säsongen mer eller mindre, även om det var första gången vi vinner mot ett topplag. Att då göra det mot svenska mästarna var väldigt viktigt på många sätt inför nästa år. Vi visar att vi kan gå från att göra en stabil insats mot topplagen borta, till att vinna och det är ett stort steg, säger Mikael Stahre.

Han kan summera sin första säsong som Häcken-tränare med en fjärdeplats och en tabellrad som visar 14 segrar, tio oavgjorda och sex förluster: 52 poäng och en målskillnad på 42–28. I 14 av 30 matcher har Bollklubben hållit nollan.

– Utan att på något sätt ha gjort en fantastisk säsong slutar vi fyra. Jag tycker det har varit en säsong där vi fått kämpa väldigt mycket och trots det gör vi en väldigt stabil säsong.

Förbundsordförande Karl-Erik Nilssons utdelning av bronsmedaljerna, framför den nedresta Getingklacken, kom förvisso i skymundan av Malmö FF:s firande av klubbens tjugonde SM-guld. Men den gulsvarta glädjen och stoltheten var inte desto mindre för det.

– Vi tog en fjärdeplats och det är trots allt medalj i Allsvenskan. Den ödmjukheten måste vi ha – det är inte så att BK Häcken har ett fruktansvärt fullt prisskåp. Vi närmar oss den produkt vi vill stå för: en offensiv touch på det hela men också ett organiserat lag.

Malmö FF

# SpelareStartelvaInbyttMålAssGult kortRött kort
23Jo Inge Berget001 (84')000

BK Häcken

# SpelareStartelvaInbyttMålAssGult kortRött kort
26Peter Abrahamsson100000
27Joel Andersson100000
21Rasmus Lindgren100000
4Juhani Ojala101 (32')000
25Egzon Binaku100000
11Nasiru Mohammed100000
8Erik Friberg100000
6Alexander Faltsetas101 (72')000
7Ahmed Yasin 13100000
19Daleho Irandust 28100000
10Paulinho 14100210
13Mathias Ranégie 7010000
28Adam Andersson 19010000
14Jakob Lindström 10010000
5Emil Wahlström000000
15Kari Arkivuo000000
16Mervan Celik000000
29Jonathan Rasheed000000