Herr
2019-06-30 12:27:39
Paulinho ser fram emot höstens viktiga matcher

I vanlig ordning ett offensivt hot framåt men Paulinhos vårsäsong stördes samtidigt lite grann av skador. Men det allsvenska uppehållet har gjort brassen gott. 

– Jag tränar för fullt och är redo för fortsättningen av säsongen, säger Paulinho.


Paulinho är tillsammans med Alexander Jeremejeff BK Häckens bäste målskytt i Allsvenskan så här långt. På de inledande tolv matcherna har det blivit fem mål framåt för förra årets skyttekung. Vårsäsongen blev samtidigt också lite påverkad av skavanker och sitt senaste mål gjorde han mot Sirius den 19 maj. Uppehållet har varit lägligt för brassen som kunnat rehaba och få viktig återhämtning.

– Uppehållet har varit viktigt för alla. Vi kan umgås med familjerna och vila upp kropparna inför andra delen av säsongen. Jag har kört mycket i gymmet och är redo för fortsättningen av säsongen, det är många roliga matcher som väntar, säger han.


I de två träningsmatcherna som Bollklubben spelat under det allsvenska uppehållet så var Paulinho med mot Vendsyssel. Det blev inga mål under de 45 minuter han spelade men han visade sina offensiva kvaliteter när han ett par gånger om hade lekstuga med det danska försvaret.

– Jag känner mig i bra form men jag behöver jobba upp flåset lite grann. Jag har inte kört fullt på planen hela tiden under uppehållet utan har fokuserat mycket på att stärka upp kroppen, fortsätter han.


BK Häcken har samlat ihop 21 poäng på de tolv första matcherna i Allsvenskan och med det har man skaffat sig ett bra utgångsläge inför hösten. Cupculdet gav mycket positiv energi och nu siktar Bollklubben på en framskjuten placering i Allsvenskan. Dessutom hägrar ett gruppspel i Europa League som blir verklighet om kvalspelet blir lyckat.

– Det är väldigt viktiga matcher som kommer. Först ut är det tuffa matcher mot Hammarby och Norrköping som också är topplag och vi behöver poängen. Särskilt när vi spelar hemma så måste vi vinna. Och sen har vi kvalet till Europa League, jag älskar stora matcher, säger han.


Morgondagens motståndare Hammarby är två placeringar bakom BK Häcken i tabellen, bägge lagen är ute efter viktiga poäng för att fortsatt haka med i toppen av tabellen. Rasmus Lindgren och Ahmed Yasin är avstängda och saknas. Truppen mot Hammarby nedan.


BK Häcken – Hammarby IF

Avspark: 19.00, Bravida Arena.

Truppen: Peter Abrahamsson, Christoffer Källqvist, Joona Toivio, Johan Hammar, Godswill Ekpolo, Adam Andersson, Kari Arkivuo, Juhani Ojala, Alexander Faltsetas, Erik Friberg, Mervan Celik, Nasiru Mohammed, Gustav Berggren, Paulinho, Daleho Irandust, Alexander Jeremejeff, Viktor Lundberg, Ali Youssef och Kwame Kizito.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved