BK Häcken – Shandong Luneng FC

Resultat

KlubbFörsta halvlekAndra halvlekResultat
BK Häcken033
Shandong Luneng FC000

Matchreferat

Det blev en annorlunda match mot det kinesiska laget Shandong Luneng. Men Häcken kunde än en gång gå segrande ur mötet och än en gång nolla sina motståndare.
– Kineserna spelade en annorlunda fotboll, säger Adam Andersson som noterades för 2-0-målet.

Redan innan matchen drog igång visste laget att det kinesiska motståndet skulle bli tuffa att möta. Främst för att de är oberäkneliga och spelar en fotboll som laget inte riktigt är vana vid.
– De spelar nästan alltid till närmaste och har ett kort passningsspel, säger Adam Andersson.

Kineserna startade med en viss press men Häckenförsvaret var starkt. Shandong Luneng föll av efter en stund och Häcken kunde kontrollera spelet. Motståndarna, som har fyra europeiska spelare i laget, kom bara till ett fåtal avslut. Bland annat en nick efter hörna, där bollen gick i ribban. Häcken kom till ett par halvbra lägen, men första halvlek slutade mållöst.

I andra halvlek förde Häcken spelet och lyckades övermästra kinesernas sätt att spela. Målskyttet inleddes i den 56:e minuten av Mervan Celik, som mitt i en klunga av kinesiska försvarare fick bollen av Karl Bohm, avlossade ett lågt skott och bollen studsade in i Shandong-målvaktens högra hörn. 2-0-målet kom när Nasiru hittade Adam Andersson på högerkanten, och Adam sköt bollen i mål via ribban.

Sista målet kom på övertid. Alexander Angelin och Karl Bohm samarbetade fint på vänsterkanten och bollen landade till slut hos Kevin Yakob framför målvakten. Yakob hade en kinesisk back i ryggen, och passade tillbaka till en fri Karl Bohm som via målvakten sätter 3-0. Assistpoängen blev Kevin Yakobs första i herrlaget.

BK Häcken

# SpelareStartelvaInbyttMålAssGult kortRött kort
26Peter Abrahamsson100000
15Kari Arkivuo 25100000
21Rasmus Lindgren100000
3Johan Hammar100000
28Adam Andersson101 (85')000
8Erik Friberg 20100000
19Daleho Irandust 14100000
17Gustav Berggren 24100000
11Nasiru Mohammed 8100100
9Alhassan Kamara 5100000
23Viktor Lundberg 7100000
7Mervan Celik 23011 (56')000
14Karl Bohm 19011 (91')100
5Emil Wahlström 9010000
25Alexander Angelin 15010000
24Kevin Ackermann 6010000
20Atakan Kinali 8010000
8Kevin Yakob 11010100
6Alexander Faltsetas 24010000
4Juhani Ojala000000
27Joel Andersson000000
29Jonathan Rasheed000000

Huvudpartner

Officiella branschpartners