BK Häcken har gjort klart med ny huvudtränare. Elena Sadiku lämnar skotska Celtic för att ta över svenska mästarna.
– Elena kommer in med både nyfikenhet och erfarenhet, för att driva oss till nästa nivå, säger BK Häckens fotbollschef Martin Ericsson.
Efter fyra raka andraplatser ledde Mak Lind i år BK Häcken till klubbens första SM-guld på damsidan. Veckan därpå slog laget ut Inter i Europacupen och tog sig vidare till kvartsfinal men strax därefter stod det klart att Mak Lind tar steget vidare till ett annat tränaruppdrag.
Nu är det klart vem som ersätter honom som huvudtränare, då Elena Sadiku skrivit ett treårsavtal med BK Häcken och därmed lämnar Celtic. Under sina två år i Skottland ledde hon Celtic till klubbens första ligaguld och till deras första gruppspel i Champions League.
– Vi har letat efter en tränare som kan komma in och fortsätta utveckla och förädla det vi byggt upp. Elena är väldigt driven och intresserad av nästa steg, av utveckling av både oss som lag och klubb och av sig själv – kombinerat med den erfarenhet hon byggt på sig de senaste åren. Det finns en tydlighet i henne att vi ska göra det här tillsammans som vi gillar, säger BK Häckens fotbollschef Martin Ericsson.
Elena Sadiku tvingades avsluta sin spelarkarriär på grund av skador redan som 23-åring men skiftade direkt över till tränarbanan. Till en början som assisterande tränare i kinesiska Beijing BG Phoenix FC, FC Rosengård och Fortuna Hjørring, för att sedan få huvudansvar som tränare i Eskilstuna United, Evertons U21-lag och de senaste två åren i Celtic.
Nu är hon tillbaka i OBOS Damallsvenskan, som huvudtränare för BK Häcken.
– Jag känner mig ärad och stolt att få förtroendet att leda svenska mästarna. Jag har alltid följt BK Häcken och blivit inspirerad av deras strategi, vision och ambitioner. Jag ser fram emot att vara en del av detta och fortsätta utveckla det BK Häcken har lyckats bygga upp tillsammans med spelare, ledare och hela klubben, säger Elena Sadiku.
BK Häcken har följt hennes tränarkarriär under många år och länge känt att så väl hennes ledarskap, fotbollsfilosofi och värderingar matchat klubbens strategiska riktning.
– Elena är en ledare som är skicklig på relationer, att ligga nära sin spelargrupp med ett driv och en energi som ger henne förmågan att få med sig gruppen åt samma håll. Det har varit en framgångsfaktor för oss i år, så det har varit en viktig del i rekryteringen att hitta en ledare som är bra på det, säger Martin Ericsson och betonar Elena Sadikus fokus på utveckling:
– Hon passar bra in i vårt sätt att spela fotboll, klubbens spelfilosofi, men är en tränare som också kan sätta sin touch på det genom att se vilka behov vi har för att utvecklas som lag och som individer. I vår strategi pratar vi om utveckling av alla, både unga och äldre, och det har varit en annan viktig faktor – att hitta en skicklig fotbollstränare, en instruktör som är bra på planen, som gillar att ge feedback och instruera.
Elena Sadiku leder sitt första träningspass med BK Häcken när laget inleder säsongen 2026 i början av januari. Redan 11 februari väntar den första tävlingsmatchen, när isländska Breidablik kommer till Nordic Wellness Arena för den första kvartsfinalen i Europacupen.