BK Häcken fick inte den omstarten som önskades efter uppehållet. Trots två reduceringar och en stark offensiv insats, slutade måndagens allsvenska hemmamatch mot Djurgården med en 4–2-förlust.
Gästerna tog ledningen redan efter fyra minuter, men BK Häcken växte in i matchen och tog över stora delar av spelet och skapade flera farliga målchanser under första halvlek. Samtidigt stod Andreas Linde för flera kvalificerade räddningar mot det gulsvarta målet.
Hängde sig kvar länge i matchen
Belöningen kom efter en halvtimme när Julius Lindberg höll sig framme och kvitterade till 1–1 efter ett fint anfall. Precis före paus återtog dock Djurgården ledningen via en hörna.
I den andra halvleken fortsatte BK Häcken att gå framåt, och det skulle göras flera spelarbyten i jakten på en ny kvittering. När Djurgården utökade till 3–1 med 17 minuter till ordinarie tid fanns det ännu tid för en upphämtning.
Ung debutant med sitt första allsvenska mål
Den 18-årige debutanten Bamir Sadiku presenterade sig direkt i sitt inhopp när anfallaren reducerade till 3–2 med drygt fem minuter kvar av matchen. Målet gav BK Häcken nytt hopp och skapade nerv i slutminuterna.
– Det känns väldigt skönt att göra debut och mål här på Hisingen, en härlig känsla som jag verkligen har väntat på. Hade givetvis varit roligare om vi även fick med oss en vinst härifrån idag.
Även David Seger fick komma in och göra allsvensk återkomst efter skadan som mittfältaren ådrog sig i premiären. Det dröjde dock inte länge innan bortalaget satte dit 4–2 i den 86:e matchminuten, vilket blev kvällens slutresultat på Nordic Wellness Arena.
Trots nederlaget fanns det flera ljuspunkter att ta med sig från insatsen, även om BK Häckens huvudtränare Jens Gustafsson samtidigt pekade på de delar som behöver förbättras.
– I dag hade vi problem med försvarsspelet och i synnerhet duellspelet, där vi inte vinner tillräckligt med andrabollar. Vi släpper även till allt för mycket kontringar samt två fasta situationer som blir avgörande. Det är dock viktigt att påpeka att allt är inte nattsvart i den här matchen, där vi gör många bra saker i vårt spel matchen igenom, säger BK Häckens huvudtränare Jens Gustafsson.
Hela presskonferensen går att se ovan i artikeln.
Redan på lördag den 11 juli finns en ny möjlighet att studsa tillbaka när BK Häcken ställs mot Örgryte på Gamla Ullevi.
BK Häcken
Djurgården