Det blev en stabil 3–1-seger för BK Häcken mot IFK Värnamo i lördags. I morgon är det dags för match igen – det när den allsvenska serietvåan från i fjol, Djurgårdens IF, kommer på besök.
Det blev tre olika målskyttar som såg till att BK Häcken tog sin fjärde seger i årets upplaga av Allsvenskan när Hisingslaget hemmaslog IFK Värnamo med 3–1 på Bravida Arena i lördags. Oscar Uddenäs stod då för två framspelningar, första kom när Uddenäs serverade Lars Olden Larsen som kunde sätta dit ledningsmålet och nästa framspelning kom när Mikkel Rygaard gjorde 3–0 till Bollklubben i den 69:e minuten. Segern mot IFK Värnamo gör att BK Häcken placerar sig på en andraplats i Allsvenskan med fem omgångar spelade.
Oscar Uddenäs har förvaltat förtroendet från Per-Mathias Högmo på bästa möjliga sätt och har stått för ett mål och två assist sedan han fick förtroendet från start i matchen mot IK Sirius den 23:e april. Hör Oscar Uddenäs tankar i spelaren ovan.
Djurgården har haft en tyngre start på säsongen och har enbart vunnit två matcher, spelat en oavgjort och förlorat två, senast i söndags när laget förlorade mot Degerfors med 2–1 på bortaplan.
Hör ett längre snack med Oscar Uddenäs i spelaren ovan.
BK Häcken – Djurgårdens IF
Datum: Onsdag 3 maj
Plats: Bravida Arena.
Matchstart: 19.00.