Dam
2023-04-28 22:21:35
Uddamålsseger hemma mot IFK Norrköping: "Inte ett skott på mål"

BK Häcken hemmaslog IFK Norrköping med 1–0 efter att Anna Anvegård prickskjutit in segermålet i början av den andra halvleken – samtidigt som laget håller nollan för fjärde gången i rad.

– Jag tror inte att de har ett skott på mål, säger Anna Anvegård.

 

BK Häcken kom ut starkt till matchen och hade det mesta av såväl bollinnehavet som målchanserna i den första halvleken. Men trots ett tydligt spelövertag lyckades BK Häcken inte förmå att få in bollen bakom Hjern i IFK Norrköpingsmålet.

– Vi börjar matchen bra. Vi har mycket boll i den första halvleken och vi har många chanser men får inte riktigt bollen på mål, säger Jennifer Falk.

Bara tio minuter in i den andra halvleken var dock Anna Anvegård framme – med ett precisionsskott i målvaktens hörn satte hon dagens enda mål.

– Vi vinner bollen högt upp i banan. Marika Bergman Lundin slänger sig in och glidtacklar nästan bollen till mig. Jag chansar och skjuter – och den går in, säger Anna Anvegård.

1–0 stod sig matchen ut och BK Häcken höll återigen nollan – Det innebär att Falk har hållit nollan i fyra matcher i rad och att BK Häcken endast har släppt in ett mål på fem matcher, det i premiärmatchen mot Djurgårdens iF.

– Anledningen till att vi håller nollan i dag är vårt försvarsspel, både det höga och det låga. Vi är trygga där och sen tycker jag att vår backlinje i dag, men främst Josefine Rybrink och Aivi Luik, gör en riktig bra match, säger Anvegård.


Huvudtränaren Robert Vilahamn är nöjd med dagens prestation.
– 1–0 är alltid lite lurigt. Vi hade gärna gjort 2–0 och flugit vidare men nu blev det lite nerv i slutet men en 1–0-seger är alltid skön, säger han.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved