Sommarens Football Friday-turnering blev succé när mer än 900 ungdomar från olika delar av Göteborg besökte turneringen som arrangerades på Bravida Arena. Två av vinnarna, Kamal Fakhouri och Mohammed Sarr fick möjligheten att prova på en dag som fotbollsproffs och träffa några av sina idoler i BK Häcken.
– Turneringen i somras var en rolig upplevelse, det blev en varm sommardag med mycket skratt och glädje, säger duon.
Football Friday är ett aktivitets- och integrationsprojekt där ungdomar, 12–19 år, runt om i Göteborg träffas och spelar spontanfotboll tillsammans varje fredag kväll från september till maj samt en fotbollscup under sommarlovet.
– Det var många duktiga fotbollsspelare med en stor kärlek till fotbollen som besökte turneringen i somras, säger Kamal Fakhouri.
Vinnarna inledde dagen med en rundvandring på Gothia Park Academy och därefter ett träningspass med BK Häckens fystränare Kári Sveinsson.
– Det var väldigt intressant att få en inblick i hur det är att arbeta som ett fotbollsproffs, säger Mohammed Sarr.
Huvudtränaren Per-Mathias Högmo fick instruera och leda årets vinnare av Football Friday i ett träningspass tillsammans med bland annat, Momodou Sonko, Amor Layouni och Pontus Dahbo.
– Att få möjligheten att besöka och se hur en dag ser ut som ett fotbollsproffs har varit helt otroligt, man kan inte ens beskriva känslan, säger vinnarna.
Duon fortsätter:
– Vi fick ta del av mycket kunskap av spelarna i BK Häcken, bland annat, hur man lyckas i den offensiva tredjedelen.
För Mohammed Sarr är Momodou Sonko en stor förebild och Mohammed berättar att han fick lära sig hur man ska tänka med tekniken som en yttermittfältare.
– Momodou Sonko visade mig hur man ska tänka när det kommer till tekniken i den sista tredjedelen, säger Mohammed Sarr.
Ett stort tack till Puma som prisade sommarens vinnare med träningskläder.
Football Friday Cup arrangeras av BK Häcken i samarbete med Göteborg Stads Ung Arena Hisingen och med stöd av Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. BK Häcken fortsätter arbetet tillsammans med klubbens hållbarhetspartners för att nå FN:s globala mål till 2030. Med hjälp av Demo Group, Kopparberg, Nordic Wellness, St Jörgen Park och K-Bygg tar vi steg mot mål nummer 3, ”God hälsa och välbefinnande”.