Herr
2021-10-27 20:54:15
Delad pott på Jämtkraft Arena

BK Häcken fick bara med sig en poäng i bortamatchen mot Östersund under onsdagskvällen. Slutresultatet skrevs till 1–1 efter att Gustav Berggren kvitterat i matchens slutskede.


Efter den svidande förlusten hemma mot Halmstad i helgen tog BK Häcken under onsdagsmorgonen flyget upp till Jämtland för att möta tabelljumbon Östersunds FK. På planet saknades dock BK Häckens anfallsstjärna Alexander Jeremejeff som stannade hemma på grund av sjukdom. Det gjorde att Per-Mathias Högmo fick formera om sitt lag och in i Jeremejeffs ställe klev Godswill Ekpolo, som var tillbaka efter avstängning. Med den förändringen formerades BK Häcken i en 3–4–3-uppställning med Jasse Tuominen längs fram och Leo Bengtsson och Patrik Wålemark bredvid. Godswill Ekpolo tog tillbaka sin plats som wingback och i backlinjen fick Tobias Carlsson ta ett kliv närmare mitten efter att ha spenderat matchen mot Halmstad till höger. Per-Mathias Högmo tvingades också till en sen ändring när Erik Friberg inte kom till start och in på det centrala mittfältet klev istället Alexander Faltsetas.

 

BK Häcken inledde matchen klart bäst och första tjugo minuterna var bra från Hisingslaget. Redan efter två minuter blev det farligt när Kristoffer Lund spelade in bollen mot Jasse Tuominen, som inte kom åt bollen, men istället träffade Aly Keita och domaren blåste av. Returen satte annars Patrik Wålemark i mål.

Efter fem minuter sköt Patrik Wålemark och via en Östersund-försvarare blev skottet farligt och Aly Keita tvingades rädda bollen ut till hörna. Fyra minuter därpå är han nära igen när Jasse Tuominen vinner boll och serverar den till kantspringaren. Wålemark kommer fri, men ur dålig vinkel får han inte till avslutet och Aly Keita kan rädda. Därefter hade BK Häcken flera farliga skottlägen, men skärpan fanns inte där.

Därefter dog matchen en aning och Östersund spelade upp sig. Blair Turgott, som är Östersunds bäste målskytt i år, oroade och efter 23 minuter fick han chansen i straffområdet efter en hörna, men Godswill Ekpolo slängde sig och kunde täcka skottet. Östersunds bästa målchans i halvleken kom mot slutet när Patrick Kpozo sköt efter en hörna, men avslutet gick rätt på Peter Abrahamsson.

 

Andra halvlek började mindre för BK Häckens del. Efter bara nio minuter kommer 1–0 till hemmalaget. Malcolm Stolt tar emot bollen utanför straffområdet och efter att ha lurat Tobias Carlsson placerar han bollen i Peter Abrahamssons bortre hörn. 1–0 till hemmalaget.

Det tog ett par minuter, men målet väckte BK Häcken och med 25 minuter kvar lägger Leo Bengtsson upp bollen för Joona Toivio som skjuter, men Aly Keita stod återigen i vägen. Bara någon minut därpå skjuter också Leo Bengtsson ett skott som Aly Keita släpper retur på, men Jasse Tuominen får ingen träff när han rusar fram och Keita kan stå för en tämligen enkel dubbelräddning.

I matchminut 71 kommer kvitteringen. Gustav Berggren tempoväxlar, lägger bollen till Patrik Wålemark och fortsätter sin löpning in i straffområdet. Patrik Wålemark serverar Berggren en fin liten chipp och mittfältaren trycker in bollen stenhårt på halvvolley. Ett fint fotbollsmål och en viktig kvittering.

Sista tjugo är sådär från båda lagen. Jasse Tuominen hade ett halvfarligt läge i straffområdet, men hans skott gick utanför Keitas högerstolpe och Östersund hade ett par halvchanser till ett ledningsmål, men inget som oroade. Matchen slutade 1–1 och känslan efteråt var att det var ett resultat som varken BK Häcken eller Östersund var nöjda med.

På lördag får BK Häcken chansen att hoppa på segertåget igen när Kalmar FF gästar Bravida Arena.

– Attityden från spelarna idag är mycket bra. De tar tag i matchen från första stund och vi borde gått till halvtidsvila med ledning, inga tvivel. Vi fortsätter pressa i andra halvlek, men sen släpper vi in ett mål. Gustav står sen för en fantastisk prestation. Östersund ligger väldigt tätt med 4-5-1 och ger oss lite rum och då är prestationen och spelet mellan Gustav och ”Wåle” till 1–1-målet riktigt högklassig. Vi skapar fler och fler chanser i matcherna, men det gäller att vi sätter dem också, så vi behöver jobba med avsluten den kommande tiden, säger Per-Mathias Högmo efter matchen.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved