Både under onsdagen och söndagen spelar BK Häcken hemma i OBOS Damallsvenskan – först mot Växjö DFF och sedan IFK Norrköping. Alva Selerud är laddad inför veckans uppgifter – och revanschsugen efter cupfinalförlusten mot Hammarby.
– Vi vill spela en underhållande fotboll, där stödet från läktaren betyder mycket för oss. Vi hoppas att så många som möjligt vill komma och stötta oss på plats, säger 26-åringen.
Det blev en lite tyngre lördag. Hur gör ni för att hitta ny energi och ladda om efter en sådan match?
– Det är klart att det är tungt direkt efter en sådan final men jag tycker att vi som lag är otroligt bra på att snabbt analysera vad vi kan göra bättre och blicka framåt! Vi är en grupp som har en stark gemenskap där vi stöttar varandra vilket jag tror har spelat en stor roll. Nu handlar det om att ta med viljan att vinna matcher – som kanske blivit ännu starkare än innan Hammarby – in i matchen mot Växjö.
Nu väntar en vecka med dubbla hemmamatcher i OBOS Damallsvenskan. Hur är känslan inför det?
– Det är otroligt kul! Det är alltid roligt med hemmamatcher och vi ser fram emot att spela inför våra supportrar igen. Vi spelar ändå fotboll för att spela och vinna matcher vilket vi har möjlighet att göra två gånger den här veckan. Det blir några intensiva dagar men också en bra möjlighet för oss att ta sex poäng.
Ni går fortsatt väldigt starkt i OBOS Damallsvenskan där ni radat upp segrar. Varför tror du att det går så bra i ligaspelet?
– Vi har en väldigt bra kultur i laget där vi alla, varje dag, vill bli bättre samtidigt som vi har väldigt kul tillsammans. Jag tror att det är den kombinationen som gör oss så otroligt starka. Sen tror jag också att det handlar om att vi har en väldigt hög kvalité i truppen, där alla jobbar hårt för varandra.
Vad vet du om Växjö DFF och IFK Norrköping som lag och hur ska ni gå till väga för att besegra dem båda?
– Både Växjö DFF och IFK Norrköping är två bra lag där båda matcherna kommer kräva mycket av oss. Båda lagen är väldigt hår arbetande lag där det kommer krävas av oss att sätta vårt eget spel och hålla ett högt bolltempo.
Varför tycker du att folk ska komma och se er spela hemma på Nordic Wellness Arena denna vecka?
– Jag tycker att många ska komma till arenan för att tillsammans hjälpa oss att fortsätta vara obesegrade i OBOS Damallsvenskan. Vi vill spela en underhållande fotboll, där stödet från läktaren betyder mycket för oss. Vi hoppas att så många som möjligt vill komma och stötta oss på plats.
Du själv har fått ganska mycket förtroende under säsongsinledningen. Hur har det varit och hur ser du på din roll i BK Häcken?
– Det är otroligt kul och väldigt lärorikt. Jag känner att jag utvecklas av att få förtroende och spela matcher i en så bra miljö som i BK Häcken. Jag ser på min roll som någon som ska hjälpa laget både på och utanför planen för att vi ska fortsätta utvecklas och vinna matcher.
Det är många matcher på kort tid, nu stundar fyra matcher på tolv dagar. Hur gör ni för att hålla er pigga och fräscha och känner du att ni har en fördel av att ha en bred trupp?
– Återhämtningen blir otroligt viktig under sådana här perioder. Det handlar om sömn, mat, behandling och att vara noggrann med kroppen mellan matcherna. Sedan är det definitivt en styrka att vi har en bred trupp där många spelare kan gå in och bidra med hög kvalité.
Vad har du satt upp för mål för resten av säsongen?
– För laget är målet att fortsätta vara med i toppen och vinna matcher men även att som lag utvecklas under hela säsongen. Individuellt vill jag fortsätta ta steg i min utveckling, ta vara på de minuter jag får och bidra så mycket som möjligt till att laget vinner matcher, säger Alva Selerud.
Biljetter till hemmamatcherna mot Växjö DFF och IFK Norrköping hittar du här.