Föreningen
2024-02-14 15:33:30
BK Häcken besökte Frölunda Torg och skojlovet

Sportlovet är i full gång i Göteborg och under onsdagen besökte BK Häcken skojlovet på Frölunda Torg, där barn och ungdomar fick möjligheten till att spela fotboll, träffa Stickan och tävla om fina goodiebags.

– Det var fantastiskt att få besöka Frölunda Torg på Skojlovet och sprida gulsvart kärlek. Aktiviteterna var väldigt uppskattade av både stora som små, säger Jennie Berntsson, BK Häckens marknadskoordinator.


Skojlovet är ett intiativ där barn och ungdomar i Göteborg får prova på roliga gratisaktiviter under sportlovet. Fotbollsrinken är uppsatt och Stickan är tillsammans med representanter från BK Häcken på plats på Frölunda Torg för att dela ut gratisvouchers till matcherna i Svenska Cupen.

– Jag vill rikta ett stort tack till alla som kom och delade glädjen med Stickan och spelade i fotbollsrinken, säger Jennie Berntsson, BK Häckens marknadskoordinator som har ansvarat för projektet från BK Häckens sida.

BK Häckens deltar i skojlovet som en del av det långsiktiga hållbarhetsarbetet för minskad ojämlikhet. 

– Skojlovet fungerar som en plats där barn och ungdomar kan samlas, oavsett föräldrarnas inkomst och socialt sammanhang. Det här ger oss en möjlighet att föra människor samman och de här insatserna är viktiga för oss i vårt arbete för att minska ojämlikheten i samhället, säger Jennie Berntsson.


BK Häcken fortsätter arbetet tillsammans med klubbens hållbarhetspartners för att nå FN:s globala mål till 2030. Med hjälp av Demo Group, Länsförsäkringar, SEB, Stadium & Varis Förvaltning tar vi steg mot det tionde målet, ”Minskad ojämlikhet”.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved