Herr
2025-04-11 18:00:00
Brice Wembangomo: "Den svenska fotbollen håller en högre nivå än den norska"

För snart en månad sedan stod det klart. Brice Wembangomo ansluter till BK Häcken från norska FK Bödö/Glimt. Och i BK Häcken har det blivit en seger och en förlust för 28-åringen.

– Personligen har det varit en bra inledning – trots förlusten senast, säger Brice Wembangomo.


Norrmannen beskrevs som en snabb och erfaren högerback när han anslöt till Häcken och Hisingen. Hittills har han noterats för tre framträdanden i BK Häcken. Flytten till Sverige blev den första utanför Norge för högerbacken.

– Den svenska fotbollen, jämfört med den norska fotbollen har mycket gemensamt – men inom den norska fotbollen är det en mer, ”fram och tillbaka-fotboll”, så inom den svenska fotbollen håller en högre nivå, säger norrmannen.


Den allsvenska debut kom i hemmadebuten mot IF Brommapojkarna, där det blev en 2–0-seger – men det är ett BK Häcken som senast kommer från en 2–0-förlust mot Östers IF för Brice Wembangomo och BK Häcken.

– Första halvlek är bra mot Öster, medans i den andra halvleken har vi defensiva saker som måste förbättras.

Brice Wembangomo fortsätter:

– Det är alltid kul att ställas mot nya lag, inom den svenska fotbollen har jag bara ställts mot ett fåtal – medans inom den norska fotbollen har jag nog ställts mot samtliga.


I morgon, klockan 15.00, blir det hemmamatch mot Mjällby AIF – i den tredje allsvenska omgången.

– Jag vill att vi går ut med ett mod och en bra inställning redan från start – då kan vi ta en ny seger, säger Brice Wembangomo.


Köp din biljett till hemmamatchen.


BK Häcken – Mjällby AIF

Datum: Lördagen, 12 april.

Matchstart: 15.00.

Plats: Bravida Arena.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved