Herr
2019-05-22 12:45:30
Den gulsvarta klacken ska äga arenan på lördag

Om vi ska överdriva lite… 

För 20 år sedan var Robin Carlander ensam i BK Häckens klack.

Så är det inte längre.

– Nu kan vi ju äga arenan på ett annat sätt och det är gôtt att se och en resa som jag är glad att få ha varit med om, säger supporterklubben Getingarnas ordförande.


Robin Carlander har inte varit med sedan tiden då Sven-Agne Larsson och gänget startade BK Häcken 1940, vid den numera världsberömda häcken på Tunnbindaregatan, men nästan…

– Det har hänt en del sedan jag började engagera mig, erkänner Carlander, sedan tio år ordförande i BK Häckens supporterklubb och en av de som var med och drog igång Getingarna 2001.

Robin är noga med att prisa och hylla alla de som alltid hjälper till runt klubben, de som bidrar till att BK Häcken numera är en klubb att räkna med också på supportersidan.

– Jag har inte fått hybris eller så, Blåvitt är större där på alla sätt. Vi har utvecklats så det knakar, men är inte i mål ännu, vi siktar vidare, ska bli fler, ännu bättre och mer synliga, säger Robin Carlander.

– Men om vi förr inte ens hördes på vår egen hemmaarena, har vi ändå tagit kommandot där på ett annat sätt.

Ja, det finns till och med siffror på att den gulsvarta klacken expanderar så det knakar. Under 2018 ökade publiksnittet med 16 procent och inledningen av 2019 har fortsatt i samma spår.

– Ja, vi märker att vi får fler och fler intresserade som både kommer på matcherna hemma på Bravida, som vill åka med på bortaresorna och som vill vara med i supporterklubben. Men allt hänger ju ihop. Sedan 2009 har vi successivt blivit en väldigt professionell klubb med Gothia Park Academy, med Bravida, med toppnamn på tränarsidan och så vidare. Vi är etablerade nu. En toppklubb.

Den närmaste veckan väntar två supermatcher för BK Häcken. Derby mot IFK Göteborg på lördag och sedan final i Svenska Cupen den 30 maj mot AFC Eskilstuna.

Båda matcherna på Hisingen, båda matcherna på Bravida Arena.

– Det är häftigt!

Hur ser laddningen ut?

– Det blir tifo, det blir sång, det blir allt som förväntas av en supporterklubb. Vi kan vinna en titel igen. Och vi kan vinna slaget om Göteborg. Bättre än så här blir det inte.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved