Dam
2021-05-13 10:19:30
Enkelserie väntar i Division 2

Precis som i fjol tvingas BK Häckens Division 2-lag att spela enkelserie på grund av de rådande restriktioner som gäller.

 

Seriestarten 17 april flyttades fram till tidigast i början av maj, som sedan blev tidigast 17 maj och BK Häcken planerade för seriestart 22 maj mot Öckerö IF. Ett krav för en ”vanlig” serie, dvs med hemma- och bortamöte, var att serien skulle dra igång senast helgen 22–23 maj, men nu står det klart att detta inte är möjligt. Detta på grund av de rådande restriktioner som finns, men också för att serien spelas över distriktsgränserna och i flera fall har långa reseavstånd.

Samtliga åtta serier på den aktuella serienivån kommer att spelas som enkelserier och de första elva omgångarna stryks och serien inleds därmed i omgång tolv. Sista speldatum för serierna blir 9 oktober 14.00.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved