BK Häcken förlänger med samtliga de ledare som satt på utgående avtal. Det innebär att assisterande tränare Christian Lundström och Robert Vilahamn samt målvaktstränare Christoffer Källqvist och matchanalytiker Mario Chaves fortsätter sina arbeten i Bollklubben.
Det är inte bara på spelarsidan som det förbereds för kommande säsonger – även när det gäller BK Häckens ledarsida så ses besättningen över. Och nu är det klart att ledarstaben som i år ledde laget till klubbens näst bästa allsvenska placering någonsin blir intakt.
BK Häckens sportchef Martin Ericsson:
– Det känns väldigt inspirerande att vi kan jobba vidare med samma ledarteam. Under ett tufft corona-år har de hela tiden hållit en hög höjd och kvalitet och de alla har varit stora bidragande orsaker till vår europaplats, säger han.
För Christian Lundström innebär det att han nästa år går in på sin femtonde (!) säsong som assisterande tränare i Bollklubben.
Robert Vilahamn hämtades in från Qviding inför 2020. Som huvudtränare där förde han upp laget i division 1. Nu är han överens med BK Häcken om att fortsätta som assisterande tränare i klubben.
Vår målvaktsikon Christoffer Källqvists har gjort två säsonger som målvaktstränare, men bägge de åren har avtalet haft ett tillägg att han även ska vara tillgänglig som målvakt vid eventuellt behov. Det tillägget försvinner nu. ”Krickan” kommer vid sidan om sin roll i vårt allsvenska representationslag också ha ett övergripande ansvar över hela klubbens målvaktsutveckling.
Mario Chavez har kartlagt motståndare och analyserat matcher för Bollklubben de senaste två säsongerna. Och det kommer han alltså göra även nästa år.
Övriga i ledarstaben – huvudtränare Andreas Alm, fysioterapeut Patrik Ghazarian, fystränare Nicklas Möller och materialförvaltare Kjell-Ove ”KOJ” Johansson – har alla sedan tidigare avtal som gör att de också är med igen när nästa säsong drar igång om några veckor.