Herr
2 februari 2020

Förlust i turneringens första match

Två norska drömmål gjorde att BK Häcken förlorade första matchen i Atantic Cup. Vålerenga vände på steken i andra halvlek och vann med 2-1.

– Jag är inte nöjd, jag tycker att vi borde vunnit den här matchen, säger BK Häckens målskytt Godswill Ekpolo.

 

En dryg halvtimme från hotellet i Lagos, på en intim och charmigt sliten arena där den lilla läktaren hade gula och blåa stolar, spelades den första matchen för BK Häcken i Atlantic Cup. Norska elitserielaget Vålerenga, som fram tills igår varit utan huvudtränare, stod för motståndet och efter en lite trevande inledning på den något ojämna planen var det BK Häcken som tog tag i taktpinnen. Redan i den åttonde matchminuten var Viktor Lundberg nära att få in bollen efter fint förarbete av högerkantsduon Ahmed Yasin och Godswill Ekpolo men avslutet från bra läge inne i straffområdet gick tätt utanför. 

BK Häcken fortsatte trycka på framåt och Leo Bengtsson skaffade sig ett bra skottläge men utan att få bollen på mål. Även Jasse Tuominen och Ahmed Yasin var framme och försökte men det skulle till slut bli Godswill Ekpolo som spräckte nollan. Viktor Lundberg drev upp bollen i en omställningssituation och spelade vidare till Ekpolo som dundrade fram på högerkanten i en överlappning. Han tog med sig bollen in i straffområdet och slog in ledningsmålet. Det var hans andra mål i Häcken-tröjan, det först kom mot Falkenberg i Allsvenskan förra året.

– Det var kul att göra mål igen men vi fick inte med oss resultatet som vi ville ha så jag är inte glad, säger han.


Vålerenga hade ett riktigt bra läge i den första halvleken, som uppstod från ett motlägg, men det var Bollklubben som gick till halvtidsledning i ledning och det kändes rättvist. 


Norrmännen bytte hela laget i paus och det var ett piggt och pressvilligt norskt lag, som säkert också ville visa upp sig lite extra för sin nye tränare, som kom ut i andra halvlek. Det gjorde att BK Häcken till en början inte fick igång sitt vägvinnande passningspel samtidigt som Vålerenga kunde hittade fler ytor. Deras kvitteringsmål var dock främst frukten av en fin individuell prestation. 

Deyver Vega vek in från sin högerkant och drog till med vänsterfoten. Bollen fick en perfekt båge mot bortre krysset och Peter Abrahamsson kunde inte göra mycket åt det skottet. Kort därefter var det dags för nästa drömmål. Magnus Lekven drog till på uppstuds efter att bollen gått ut till honom efter en hörna och även det skottet var otagbart för Peter Abrahamsson.


Sista kvarten var det Bollklubben som ägde spelet, även om Vålerenga kom i ett par farliga kontringslägen, och framför allt Gustaf Nilsson hade dubbla chanser att kvittera. Först var det Adam Andersson som hittade Nilsson inne i straffområdet men den långe anfallaren lyckades inte få avslutet på mål. Kort därefter fick Nilsson chansen med vänstern efter att Adnan Maric tjusigt spelat fram. Men avslutet rakt på målvakten. Förutom fler mål framåt så tycker Godswill Ekpolo att det framför allt saknades fart.

 – Vi måste ha mer fart så vi kan kontrollera spelet bättre. Framför allt i andra hade vi svårt att kontrollera matchbilden. Det är inte mycket att göra åt målen men vi ska inte släppa in två mål, säger han.


Det var inte bara Vålerenga som gjorde många byten, när matchen var slut hade BK Häcken gjort nio byten. När BK Häckens tränare Andreas Alm ska analysera matchen kort efter slutsignalen är det framför allt presspelet han lyfter fram. 

– Presspelet tippade åt olika håll under matchens gång. Vi träffade rätt i vårt presspel efter 15-20 i första halvlek och får träff på dem bra både fysiskt och mentalt och de får det jobbigt. Vi jobbar kopiöst och är i både andra och tredje andningen när vi går av efter första halvlek. När de kommer ut i andra har de bestämt sig for att detta inte är okej, norska lag vill åtminstone alltid springa mer än motståndarna så då gör de det. De sätter lite högre press så då har vi lite svårt att hitta rytmen. I samband med det kom också målen, inte som en följd av pressen men ändå känns det lite som att det blir en följd av det, säger han.


Det blev ”bara” ett gulsvart mål framåt men det fanns bud på desto fler.

– Det var många målchanser, vi skapade en hel del. Det är bra. Det fanns goda tendenser framåt, säger Andreas Alm.


Högerback Ekpolo blev BK Häckens tredje målskytt för i år, efter att Jasse Tuominen och Tobias Carlsson öppnat målkontot mot Norrby. 

– Vi har pratat om Wills tajming i hans överlapp och nu kom han fint och fick en bättre vinkel än han brukar få. Vi behöver ha många målskyttar så det var bra att han gjorde mål, säger Andreas Alm.


Den andra matchen under lägret spelas mot Århus på tisdag klockan 17.00, svensk tid.