Dam
2025-09-30 11:00:00

Fossdalsá Sörensen korsbandsskadad - operation väntar

I helgen tvingades BK Häckens mittfältare Johanna Fossdalsá Sörensen bryta matchen mot AIK. Nu är det konstaterat att hon fått en korsbandsskada och att operation väntar.
– Det här är en ny erfarenhet men jag tänker komma tillbaka starkare, säger hon.


Strax före paus i helgens bortamatch mot AIK kom skadan för Johanna Fossdalsá Sörensen. Att det var knät stod klart tidigt, nu är omfattningen konstaterad.
– Det är en korsbandsskada, säger BK Häckens läkare Sadesh Balasingam. Hon kommer att opereras inom kort och sedan är det en rehabiliteringsperiod på upp emot ett år.

Det är den första allvarliga skadan för 19-åriga Fossdalsá Sörensen, som kom till BK Häcken för två år sedan.
– Det känns förstås ganska tungt, säger hon. Jag hade förberett mig mentalt på att det kunde vara allvarligt, men man hoppas ändå alltid att det inte ska vara korsbandet. Men nu har det hänt och man måste acceptera det.

Fossdalsá Sörensen är en nyckelfigur på BK Häckens mittfält och har spelat i princip varje match. Nu väntar i stället en rehabilitering och en ny erfarenhet. 

– Jag ska göra det jag kan för att komma tillbaka starkare än förut, säger hon. Rehab­träningen ska gå så snabbt som möjligt, men jag tänker göra den klokt och rätt, så det får ta den tid det tar. Och jag känner verkligen allas stöd och omtanke, vilket kommer att hjälpa mig tillbaka.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved