På bara sju dagar ska BK Häcken spela tre allsvenska matcher. Efter matchen i morgon är det bara två dagars vila innan AIK väntar på onsdag.
– Det är första gången vi spelar tre gånger på en vecka i Allsvenskan men det är ingen av spelarna som går på knäna så här tidigt så det är ganska lugnt, säger tränare Andreas Alm.
30 allsvenska omgångar ska avverkas innan vi har en svensk mästare i höst. Med så många matcher på relativt kort tid så blir det ibland mer intensivt matchande. Och kommande vecka är en sådan. För BK Häckens del innebär det alltså tre matcher på sju dagar. Onsdagens motståndare AIK spelade redan igår på långfredagen så de får två extra dagars vila till nästa match.
– Vi sökte att få spela i dag lördag och det var för att vi vill ha en dag extra men vi fick nej. Men två dagar ledigt funkar ganska bra. Men jag tycker att när det spelas tre omgångar inom en vecka så skulle det bästa vara att förbundet lägger så att alla har ungefär samma antal dagar mellan matcherna.
Att det nu blir såpass tätt matchande påverkar inte hur Andreas Alm väljer att formera laget i de olika matcherna.
– Jag har inget bestämt rotationssystem utan vi spelar med det laget som vi tror bäst vinner matchen åt oss, säger han.
BK Häcken hade liknande matchande förra året när de samtidigt som Allsvenskan även spelade i Europa. Något som kan bli aktuellt denna sommar om Bollklubben vinner cupfinalen i maj. Rasmus Lindgren med många utlandsår bakom sig är van vid flera matcher på kort tid.
– Det blir kortare återhämtningstid så klart man jag spelat så mycket i in karriär och det är inga problem alls, säger.
Tycker du att det är orättvist att ni får kortare vila än AIK?
– Det är inget vi funderar på alls. Antagligen jämnare det ut sig till slut om de har lagt programmet bra, säger han.
Morgondagens motståndare Djurgården har precis som BK Häcken två segrar och en oavgjord hittills i år. Med det leder de tabellen på målskillnad före Bollklubben.
– De har startat serien bra. Det de gör är att de jobbar hårt och har ett bra kantspel, säger Andreas Alm.
Erik Friberg är fortfarande inte tillgänglig men annars är samtliga spelare disponibla. Se hela truppen nedan.
BK Häcken–Djurgårdens IF
Avspark: 15.00, Bravida Arena
Matchtrupp: Peter Abrahamsson, Jonathan Rasheed, Joona Toivio, Juhani Ojala, Johan Hammar, Godswill Ekpolo, Rasmus Lindgren, Adam Andersson, Oskar Sverrisson, Alexander Faltsetas, Mervan Celik, Nasiru Mohammed, Gustav Berggren, Paulinho, Ahmed Yasin, Daleho Irandust, Alexander Jeremejeff, Viktor Lundberg.