Mållösa igen och när AIK kunde spräcka sin nolla i andra halvlek så innebar det också BK Häckens andra raka förlust. Och att den dåliga trenden mot storklubbarna fortsätter.
– Ännu en gång torskar vi en match som står väger, säger BK Häckens tränare Andreas Alm.
BK Häcken förlorade mot Djurgården så sent som i söndags och det var då många tunga huvuden både över de missade poängen och över spelet som inte stämde. Redan i dag fick man alltså chansen att ta sig tillbaka till vinnarspåret igen. För motståndet stod ett lag som hamnade över Bollklubben i tabellen förra året och därmed var detta också en av de matcher som BK Häcken har som mål att förbättra detta år. Men det ville sig inte riktigt denna gången heller.
– AIK är ett av lagen som vi inte slog i fjol och de ingår i den kategorin som vi vill skapa en annan trend mot. Matchen i dag liknar matchen mot dem här förra året, vi är till och med ännu mer i matchen denna gång. Vi tar initiativ och i många saker som uppstår så har vi bra kontroll men det ger vi bort i andra, säger Andreas Alm.
Match mot den svenska mästaren på bortaplan är såklart ingen enkel uppgift men dessvärre kan man konstatera att den dåliga trenden mot storklubbarna än så länge fortsätter.
– Vill vi ta oss förbi lagen över oss så måste vi slå dem ibland och det gör vi inte, säger Andreas Alm.
Som Häckentränare sa så såg det annars bra ut till en början. BK Häcken såg rappa och koncentrerade ut i första halvlek och det fanns en tydlighet i de flesta aktionerna. Man fick med Alexander Jeremejeff betydligt mer i spelet i denna match och när han höll i bollen kunde hans medspelare fylla på och hota offensivt. Jeremejeff själv såg väldigt spelsugen och stark ut.
– Det kändes riktigt bra i första halvlek, en rejäl uppryckning jämfört med Djurgården. Vi kändes pigga, det var hög intensitet och det fanns en vilja att ha boll, säger anfallaren.
Trots bra spel och intentioner saknades dock de riktiga klara målchanserna men på stopptid var Joona Toivio bara centimeter från att bli målskytt när hans, nästintill, perfekt slagna frispark från knappt 30 meter träffade klockrent i stolpen. I andra halvlek förändrades matchbilden och AIK kunde ta över spelet.
– I andra tog vi två steg bakåt. Vi går ner oss, vi var kanske lite mätta från första istället för att lägga ner likadant jobb, säger Jeremejeff.
Även om AIK tog över spelet så skapade de inga direkta målchanser. Deras mål kom lite från ingenstans. En lång, hög boll i djupet till ytterbacken Daniel Sundgren som tog med sig bollen i steget och hans avslut smet in vid den främre stolpen.
Efter sju poäng på de första tre matcherna har nu BK Häcken två raka poänglösa matcher. Men redan på söndag är det ny match igen.
– Det är bara att ge sig upp på hästen. Det vi sa efter Djurgården också men tyvärr dog det ut lite i andra i dag. Nästa match ska vi ha samma intensitet i 90 minuter, lovar Alexander Jeremejeff.