Herr
2026-02-03 10:00:57

Malte Ljungkull till A-laget - tar nästa steg i BK Häcken

Malte Ljungkull är den senaste spelaren att ta klivet från BK Häckens akademi upp i A-laget. Intresse för den talangfulla mittfältaren har funnits från andra håll, men han är Bollklubben trogen.
– BK Häcken är känd för att ta fram talanger och ge dem chansen, så det fanns egentligen ingen tvekan.


Artonåriga Ljungkull kom till BK Häckens akademi som 15-åring, från Västra Frölunda. En stor bolltalang som redan från start mest spelade med äldre spelare. I början var det med P17, och efter en och en halv säsong var det i P19 han hörde hemma. Inför klivet upp till seniornivå fanns intresse från andra klubbar, men att fortsatt välja BK Häcken var aldrig svårt, säger han.
– Den största anledningen är att klubben har en tydlig spelidé och en röd tråd som passar min spelstil. BK Häcken är också känd för att lyfta fram talanger och ge dem chansen, så det fanns egentligen ingen tvekan.


"Välförtjänt"
Nu är Malte Ljungkull det senaste exemplet på en spelare som lyft upp i A-laget från akademin. Och med ett treårskontrakt signerat var det en surrealistisk känsla att få en plats i seniorernas omklädningsrum, säger han.
– Jag är fortfarande väldigt glad över det, det är ett kvitto på att man gjort något bra. Nu vill jag göra ett gott intryck under försäsongen när jag får chansen, och visa att jag tagit steget från akademifotboll både fysiskt och tekniskt. Sedan hoppas jag få vara med i truppen under den allsvenska säsongen och även få chansen i match.

BK Häckens fotbollschef Martin Ericsson lyfter fram talangens utveckling i akademin och ser fram emot att följa hans fortsatta resa.
– Malte har alltid varit en stor talang med boll, men har under senare tid byggt på sig ett bredare register både fysiskt och defensivt, så det här är välförtjänt. Det är alltid kul och viktigt att få belöna våra egna akademispelare, och det ska bli spännande att se hans fortsatta utveckling.


Ser fram emot att utvecklas ytterligare
Sedan barnsben har det varit innermittfältet som är den naturliga positionen för Malte Ljungkull. Samtidigt är det en bolltrygg och flexibel spelare som kan hantera många olika positioner. Och som ser fram emot att utvecklas ytterligare.
– Jag har bra spelförståelse och är bra på att få mina medspelare i bra positioner, säger han. Sedan är jag osjälvisk på plan och har en bra arbetskapacitet. Men man märker när man kommer upp på seniornivå att det är stor skillnad. Allt går fortare och spelarna är mer utvecklade. Positionsspelet är till exempel något jag vill fortsätta jobba mycket med och jag ser fram emot att utvecklas i den här miljön.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2026 | All Rights Reserved