Herr
2025-08-02 19:40:34
Sabri Kondo: ”Jag är förväntansfull”

Sabri Kondo presenterades som nyförvärv hos BK Häcken i går eftermiddag. I dag blev han uttagen i en allsvensk matchtrupp för första gången.
– Jag är förväntansfull inför i morgon, då det kan bli min första match i den svenska högstaligan, säger 19-åringen inför hemmamatchen mot IF Elfsborg.

Yttern från Tanzania känner sig i bra form och är redo att visa vad han går för i den gulsvarta tröjan.
– Det känns bra under träningarna och jag är väldigt glad över att vara i BK Häcken. Får jag spela i morgon kan publiken bara förvänta sig bra saker från mig. Då ska jag visa varför jag fått chansen att skriva på för BK Häcken, säger Sabri Kondo.

Han håller på att bekanta sig med sin nya hemmiljö och den svenska fotbollen. 19-åringen är glad över att han direkt får möjligheten att ingå i matchtruppen mot IF Elfsborg i morgon. Sabri Kondo tror att det kommer bli en bra match och försäkrar alla gulsvarta supportrar om att laget är väldigt taggade på uppgiften.
– Vi kommer att spela uppoffrande och fajtas hårt i varje situation och se till så att vi får tre poäng med oss. Supportrarna kommer att fortsätta stötta oss och vi kommer att vara starka tillsammans, säger Sabri Kondo.

BK Häcken – IF Elfsborg
Datum: Söndag, 3 augusti.
Tid: Klockan 14.00.
Plats: Bravida Arena.

Kom och se Sabri Kondo och hans lagkamrater live. Säkra din biljett här.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved