Den 27-årige mittfältaren kom till BK Häcken sommaren 2024. Men det är först i år som det lossnat för honom.
– På Bravida Arena vill vi alltid segra och det är en av våra målsättningar i morgon, säger Samuel Leach Holm.
BK Häcken har kantats av skador i år. Och det har inneburit att Samuel Leach Holm tagit ett steg in i startelvan.
– Det har varit ett år med många olika ansikten, från finalavancemanget till flera tuffa skador som har förändrat strukturen i laget, säger Samuel Leach Holm.
Mittfältaren har hittills startat i två raka allsvenska matcher och deltagit i åtta.
– Jag njuter av varje minut där ute. Oavsett om man är femton år eller trettiofem år så vill man alltid vara med. Skadorna innebär att andra kan ta steget in i en startelva – det finns alltid några bra i det dåliga, säger han.
Nyckeln bakom succén – Passningsfoten:
Mittfältaren har snart noterats för trettio matcher i BK Häcken.
– Jag har alltid övat och utvecklat min högerfot redan i tidig ålder, allt från skott – till längre bollar.
Samuel Leach Holm fortsätter:
– En bra fot, en ledare och hårt arbete, det är tre saker som har tagit mig hit.
Inbytt och hjälte:
Samuel Leach Holm blev inbytt och levererade mål både i kvartsfinalen mot Mjällby, och i semifinalen mot Norrköping – och är därmed en av anledningarna till finalavancemanget.
– BK Häcken är en klubb som har bidragit till min utveckling. Det är en klubb med många fina människor i – och runt klubben, säger han.
I morgon, klockan 19.00, ställs BK Häcken mot AIK i Allsvenskan.
– Det kommer bli en rolig match, och vi önskar att så många som möjligt kan ta sig dit – och att vi ska nå våra förväntningar, säger Samuel Leach Holm.
BK Häcken – AIK
Datum: Onsdagen, 14 maj.
Matchstart: 19.00.
Plats: Bravida Arena.