Dam
2025-03-03 22:02:59
Storseger i första tävlingsmatchen: ”Här för att vinna”

BK Häcken besegrade Vittsjö GIK med hela 7–1 i årets tävlingspremiär, tillika första matchen i Svenska Cupen-gruppspelet.

– Vi vill visa att vi är här för att vinna, inte för att vara med, säger Fanney Birkisdóttir.

 

Jennifer Falk har inte varit i full träning i veckan vilket ledde till att Fanney Birkisdóttir fick starta i årets första tävlingsmatch. Och som den började. Redan i halvtid var laget uppe i en 2–0-ledning. I den andra halvleken utökade BK Häcken till såväl 3–0 som 4–0 innan Vittsjö GIK kunde få in en reducering.

– Det var jätteroligt att se hur bra vi kan vara. Det var en väldigt bra match, speciellt framför mål. Men så klart att det är lite irriterande att de får in ett men vi får bara se till att lära oss av det och göra just det bättre nästa match, säger Fanney Birkisdóttir.

Men BK Häcken var inte färdiga där trots Vittsjös reduceringsmål. Utan i matchminut 80 fick Matilda Nildén in ett drömskott utifrån. Därefter utökade Novalie Jensen och i den andra övertidsminuten så kom 7–1 efter att Alexandra Larsson dragit på ett långskott från strax utanför straffområdet.

 

Nästa vecka väntar Umeå borta innan Djurgården kommer till Bravida Arena för den sista gruppspelsmatchen.

– Vi var väldigt motiverade i dag och att vi verkligen ville göra det bra, med tanke på att det är första matchen för säsongen. Då vill man göra det extra bra. Sen vill vi gå långt i alla tävlingar, så det var viktigt att vinna, säger Fanney Birkisdóttir.

 

Köp din biljett till den sista gruppspelsmatchen här.

 

BK Häcken – Djurgårdens IF

Datum: Lördag 15 mars.

Matchstart: Klockan 15.00.

Plats: Bravida Arena.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved