Dam
2021-08-06 10:20:40
Svedberg och Nygren lånas ut

18-åringarna Johanna Svedberg och Nellie Nygren lånas ut till Elitettan-klubben Alingsås FC. Lånet sträcker sig säsongen ut.

 

I våras fick fem spelare från F19-laget skriva på sitt första A-lagskontrakt, två av dom var Johanna Svedberg och Nellie Nygren. BK Häcken tittar alltid på vad som blir bäst för varje enskild spelare och på grund av hård konkurrens i A-laget lånas spelarna ut till Elitettan-klubben Alingsås FC resten av säsongen.

 

- Vi tycker att det är bra att Johanna och Nellie kommer till en matchmiljö som är bättre än vad vårt F19-lag är just nu och är glada över att vi har hittat den här lösningen med Alingsås FC. Vi tror att den här matchmiljön kan utveckla spelarna ytterligare, säger Mats Gren.

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved