Imorgon tar tabelltvåan BK Häcken emot tabellfyran Hammarby IF på Bravida Arena i OBOS Damallsvenskans fjortonde omgång. De gulsvarta jagar sin andra raka seger efter omstarten av ligan.
BK Häcken inledde höstsäsongen i onsdags och då besegrades Kristianstad DFF med 3-1 på bortaplan. Stina Blackstenius, Stine Larsen och Johanna Rytting Kaneryd skrev alla in sig i målprotokollet och det blev också Blackstenius tolfte mål på tretton matcher.
Morgondagens motståndare Hammarby IF är nykomlingar i OBOS Damallsvenskan och ligger på en fjärdeplats i tabellen. Dock fick laget en tuff start på höstsäsongen när man förlorade matchen mot Eskilstuna United DFF med 2-0 hemma på Hammarby IP för en vecka sedan.
När BK Häcken och Hammarby IF möttes i ligans första omgång i våras åkte de gulsvarta hem med tre poäng efter att Hammarby gjort ett självmål tidigt i matchen.
– Hammarby är nykomlingar men dem beter sig inte som det utan det är ett bra allsvenskt lag som har spelat väldigt bra under våren så det kommer att bli en tuff match imorgon, säger Filippa Angeldahl.
Mats Gren om morgondagens match:
– Hammarby hade en fantastiskt bra andra fas av vårsäsongen där laget vann det mesta. Det är ett spelande lag som har många individuellt skickliga spelare i laget så det kommer att bli en tuff match imorgon. Vi måste vara påkopplade och göra det vi pratat om på träningarna. Gör vi det, vilket vi gjorde mot Kristianstad senast, så blir vi svårslagna.
Under matchen kommer BK Häcken att hylla OS-spelarna, Stina Blackstenius, Emma Kullberg, Jennifer Falk, Filippa Angeldahl, Loes Geurts och Hammarbys Madelen Janogy.
BK Häcken – Hammarby IF
Bravida Arena
27 augusti, 15:30
Köp biljetter här: https://bkhacken.ebiljett.nu/Tickets/Choose/81?S=0
Matchen sänds på Sportbladet Play och på SVT.
Läget i laget:
Pauline Hammarlund (knä), Loes Geurts (huvud)
Truppen:
Dylan Holmes, Anna Csiki, Lisa Hall, Luna Gevitz, Mille Gejl Jensen, Jennifer Falk, Julia Karlernäs, Milica Mijatovic, Dilja Zomers, Elin Rubensson, Emma Kullberg, Lotta Öqvist, Filippa Angeldahl, Filippa Curmark, Stine Larsen, Johanna Rytting Kaneryd, Stina Blackstenius och Julia Zigiotti Olme.