Herr
2019-10-16 11:50:33
Tre träningsmatcher spelas i november

BK Häckens avslutar den allsvenska säsongen med bortamatch mot Hammarby den 2 november. Men tre träningsmatcher kommer också att spelas innan laget går på semester i december.

– Det är precis som med träningsmatcher på försäsongen – att utvecklas som lag och se spelare spela match, säger BK Häckens tränare Andreas Alm.


En lång säsong går mot sitt slut, efter lördagens bortamatch mot Helsingborg så återstår en hemmamatch och en bortamatch innan vi kan summera tävlingssäsongen 2019. Med redan en knapp vecka efter den sista allsvenska matchen så står en träningsmatch mot Ljungskile på programmet. En av tre träningsmatcher i november.

– Det är ett bra tillfälle att spela matcher. Jag har aldrig gått på semester med mina lag direkt efter avslutat seriespel, vi har alltid tränat november ut och haft ledigt i december, säger Andreas Alm.


Förutom Ljungskile så kommer laget också att möta Halmstad och Norrby, samtliga tre matcher spelas på Bravida Arena 

– Det är också bra att möta andra lag som man inte mött under säsongen och se vad de är för något. Det tycker jag också är intressant, säger Andreas Alm.


Träningsmatcher i november:

Fredag 8 november, BK Häcken–Ljungskile SK, Bravida Arena,  17.00

Fredag 15 november, BK Häcken–Halmstads BK, Bravida Arena, 15.00

Torsdag 21 november, BK Häcken–Norrby IF, Bravida Arena, 17.30

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved