BK Häcken åkte på en tung förlust i Värmland. Degerfors IF gjorde matchens enda mål i 61:a minuten. Bollklubben saknades inte kvitteringschanser men lyckades inte spräcka nollan denna gång.
– Vi behöver lära oss läxan, för att kunna göra bättre ifrån oss i matcherna som väntar, säger mittfältaren Romeo Amane.
BK Häcken skapade matchens första möjlighet. Nye mittbacken Aiham Ousou nickade över redan efter två minuter. Tio minuter senare avlossade försvarskollegan Valgeir Lunddal ett skott som touchades till hörna. Peter Abrahamsson gjorde minuten senare ett bra ingripande på ett avslut från Diego De Jesus Campos Ballestero. Samuel Gustafson tvingade Sondre Rossbach till en bra räddning i minut 19. Degerfors IF hade därefter två chanser att ta ledningen, men första halvlek förblev mållös.
Hemmalagets Hugo Bolin sköt över i bra läge sex minuter in i andra halvlek. I 55:e minuten genomförde BK Häcken ett trippelbyte, då Mikkel Rygaard, Tomas Totland och Ali Youssef äntrade planen. Den sistnämnde fick en stor chans efter en timmes spel, men kunde inte få avslutet på mål. I nästa anfall forcerade Elyas Bouzaiene in 1-0 till Degerfors IF. Bollklubben bytte in först Momodou Sonko och därefter Pontus Dahbo för att få in ny energi. BK Häcken skapade en rejäl dubbelchans i 82:a minuten. Först jätteräddades Ali Youssefs skott och returen hamnade hos Romeo Amane, som sköt utanför i lika bra läge. I matchens slutsekunder, i 96:e minuten, nickade Romeo Amane utanför. Det blev inga poäng i Värmland.
– Jag tycker att vi kämpade för att få tre poäng men att vi inte lyckades i dag. Vi måste börja återhämta oss och förbereda oss för de kommande matcherna. Det är alltid dåligt att förlora, men vi tänker inte låta denna match stoppa oss. Vi behöver lära oss läxan, för att kunna göra bättre ifrån oss i matcherna som väntar, säger mittfältaren Romeo Amane.
20-åringen grämer sig över sina missade lägen att kvittera under slutminuterna.
– Jag känner ett ansvar över att vi inte fick in något mål. Jag hade chanser att kvittera men missade möjligheterna.
Talangfulle Romeo Amane har gjort en stark säsong och blickar nu framåt.
– Mitt nästa steg är att fortsätta arbeta för att hjälpa laget. Jag får inte sluta utvecklas, säger han.