I 5–1-segern borta mot GIF Sundsvall gjorde Blair Turgott sin första allsvenska match från start för BK Häcken.
Nu vill han leda laget till seger mot serietvåan, Djurgården.
– Jag kom till klubben för att utmana om guldet, säger han.
I Turgotts första allsvenska start i BK Häcken-tröjan borta mot GIF Sundsvall, tog Hisings-laget tidigt tag i taktpinnen. Jeremejeff satte säkert en straff och 1–0 var ett faktum.
En stund därefter kvitterade GIF Sundsvall och 1–1 stod sig till halvtid. Andra halvlek blev dock ett målkalas – och Häcken kunde lämna Sundsvall med tre poäng och klara 5–1 på resultattavlan.
– Vi gjorde en bra match. Vi visste innan att det var en svår match, men att vi var tvungna att fortsätta göra det vi gör och inte stressa upp oss. Vi fortsatte att göra det bra och vi nötte ner dem. Alla i laget gjorde det de skulle, det vi hade tränat på hela veckan. Det var en bra match från vårt håll och vi fick med oss tre sköna poäng, säger Turgott.
Turgott själv är glad över att äntligen ha fått göra sin första start i Allsvenskan för klubben och siktar nu på att cementera sin plats i startelvan – trots stenhård konkurrens i truppen.
– Många har nu sett mig göra inhopp och vad jag kan göra när jag kommer in från bänken. Nu är det upp till mig att visa alla vad jag kan göra när jag börjar från start. Jag vill vara den spelaren som supportrarna vill se – och då vill jag ge tillbaka genom att göra bra matcher.
BK Häcken, har allteftersom utvecklat sitt spel under säsongen. Turgott anser att finns en vilja och förståelse för utveckling som karakteriserar och genomsyrar truppen.
– Vi har blivit bättre för varje match. Vi ser hela tiden på vad vi kan utveckla i spelet. Förhoppningsvis kan vi få utväxling av det även mot Djurgården. Vi ser oss själva utvecklas varje dag. Vi pressar varandra i laget och vi pressar oss själva även under match. På träningen efter Sundsvalls-matchen så var vi tillbaka och pratade om vad vi kan göra bättre. Det är viktigt att inte låta enstaka matcher definiera en säsong, säger han.
På söndag spelar serieledarna mot Djurgården, som för närvarande ligger tvåa i den allsvenska tabellen. Bravida Arena kommer att vara fullsatt.
– Det är alltid fantastiskt att spela inför stor publik. De ger oss 10–15 procent mer. Förhoppningsvis kan vi använda de procenten till att göra en stark prestation. Det är en bra lag vi möter. De har en stark offensiv och släpper inte in många mål.
Läget i truppen:
Bénie Traoré och Filip Trpcevski är långtidsskadade sedan tidigare. Jonathan Rasheed är knäskadad.
Truppen:
Peter Abrahamsson, Johan Brattberg, Tomas Totland, Valgeir Lunddal Fridriksson, Johan Hammar, Franklin Tebo, Even Hovland, Kristoffer Lund, Mikkel Rygaard, Romeo Amane, Gustav Berggren, Samuel Gustafson, Lars Olden Larsen, Oscar Uddenäs, Blair Turgott, Alexander Jeremejeff, Erik Friberg och Ali Youssef.
BK Häcken - Djurgårdens IF
Datum: Söndag 24 juli
Plats: Bravida Arena.
Matchstart: 17.30
Fåtal biljetter kvar. Köp din biljett HÄR
OBS! Insläppet öppnar 16.30. Kom i tid!