BK Häcken besegrade Kalmar FF med 3–1 efter att ha vänt från underläge till seger. Dessutom var Valgeir Lunddal tillbaka på den allsvenska scenen efter en sju månaders lång frånvaro.
Det var i den 65e matchminuten som Valgeir Lunddal klev över de vita linjerna – för första gången på sju månader i ett allsvenskt sammanhang.
– Det var helt fantastiskt. Solen skiner, jag kom in runt 70e minuten och fick 20–25 minuter på plan och att vi tar hem de tre poängen, jag kunde inte ha haft en bättre känsla, säger Valgeir Lunddal.
Valgeir Lunddal spelade senast i Svenska Cupen, då hemma mot Brommapojkarna. Så efter två och en halv månad började Valgeir Lunddal, i och med inhoppet, resan med att stegra sin speltid.
– Jag visste att jag kunde spela 30 minuter, det var vad jag fick spela max. jag var lite nervös. Men att komma in och säkra de tre poängen var det allra viktigaste, säger han.
Hela 5143 personer tog sig till Bravida Arena för att se segern mot Kalmar FF.
– Alla supportrar gav mig en fin applåd när jag kom in, det var väldigt fint. Men när jag var i matchen var det viktigaste att ta de tre poängen och ta mark i tabellen, säger Valgeir Lunddal.
Säkra din biljett till nästa hemmamatch – toppmötet mot Malmö FF.
BK Häcken – Malmö FF
Datum: Måndag, 20 maj.
Matchstart: 19.10.
Plats: Bravida Arena.