2021-11-17 11:57:05
Viaplay förvärvar sändningsrättigheterna för OBOS Damallsvenskan

OBOS Damallsvenskan har under de två senaste säsongerna visats på Sportbladet Play och vissa utvalda matcher har sänds på SVT och SVT Play. Från 2022 förvärvar Viaplay sändningsrättigheterna. Det nya partnerskapet mellan NENT Group och Elitfotboll Dam sträcker sig mellan 2022 och 2026.

NENT Group, som äger Viaplay, har kommit överens med Elitfotboll Dam om ett långsiktigt partnerskap som sträcker sig från 2022 till och med 2026 med mål att utveckla ligan till den bästa i världen. Viaplay kommer att sända samtliga 182 matcher i alla nordiska och baltiska länder samt Nederländerna och Polen. Dessutom kommer två matcher per omgång att sändas på TV6. Matchproduktionerna kommer att utökas markant och tittarna kommer kunna ta del av full studioproduktion med expertkommentatorer och gäster. 

Sportbladet, som varit en viktig del i OBOS Damallsvenskans utveckling, kommer fortsatt vara viktig mediapartner till Elitfotboll Dam.


Anders Jensen, NENT Groups Ordförande och VD:

– Våra ambitioner är helt enkelt att tillsammans med Elitfotboll Dam bygga upp OBOS Damallsvenskan till att bli den bästa ligan i världen. OBOS Damallsvenskan är redan nu en otroligt stark liga med en passionerad fanbase och nu är det dags för att ta den till nästa nivå. Detta är vår hemmaplan – att tillsammans med rättighetsinnehavare utveckla sporter samtidigt som vi når och inspirerar ny publik genom den bästa streamingtjänsten i branschen. Detta 5-åriga avtal med Nordic Entertainment Group, ett världsledande streamingföretag, är ett historiskt ögonblick för svensk damfotboll.


Viktoria Gelin, Kommersiell chef på EFD:

– Att svensk elitdamfotboll har två av Nordens största mediahus som partners är precis vad vi behöver för att ta nästa steg i vår utveckling och är verkligen en drömduo att få arbeta med. Sportbladet har med sitt engagemang hjälpt oss att nå ut med våra lag och spelare bredare än någonsin. NENT Group tar nu vid sändningarna och kommer fortsätta lyfta damfotbollen och se till att våra matcher och spelare får den kvalitet och uppmärksamhet som de förtjänar, samtidigt ser vi fram emot att ha Sportbladet med en sportredaktion i världsklass som vår mediapartner.


Se presskonferensen i efterhand här.

 

BK Häcken
BK HÄCKEN 2025 | All Rights Reserved