Det dröjde 65 minuter men sedan fick BK Häcken hål på KIF Örebro.
Då inhoppande Jacqueline Burns höll nollan räckte Johanna Rytting Kaneryds högklassiga fullträff till tre poäng.
BK Häckens Mille Gejl Jensen och Filippa Curmark hade lägen i första halvlek och det hade också KIF Örebro. Hemmalaget hade en boll i nät, men ”målet” vinkades bort för offside. Ställningen var 0-0 i paus. Det blev sex minuters tilläggstid då Jennifer Falk utgått skadad i 18:e minuten efter flera behandlingar. Hon ersattes av debutanten Jacqueline Burns. Hanna Wijk var nära att spräcka nollan fyra minuter in i andra halvlek. Högerbacken fick ett bra läge men träffade dessvärre inte mål med sitt avslut. BK Häcken gjorde ett trippelbyte i 57:e minuten då Robert Vilahamn slängde in Andrine Hegerberg, Marika Bergman Lundin och Molly Johansson. BK Häcken tog över matchen mer och mer och i 65:e minuten dundrade Johanna Rytting Kaneryd in 1-0 till BK Häcken efter en mycket fin individuell prestation. Sex minuter senare var Marika Bergman Lundin mycket nära att utöka ledningen. Ribban räddade KIF Örebro den gången. Det blev inga fler mål. Jacqueline Burns var stabil i målet och BK Häcken höll nollan. 1-0-segern för upp Gulsvart i serieledning, åtminstone tillfälligt.
Robert Vilahamn är mycket glad över de tre inspelade poängen.
– En riktigt skön seger måste jag säga. Det blev lite ryckigt i början, det blev ju avbrott några gånger på grund av Jennifers skada. Sen var det rejält blåsigt och motvind. Det blev svårt att få till ett bra tryck på dem även om jag tycker att vi gjorde en helt okej första halvlek, säger ”Robban” och fortsätter:
– Vi visste att vi skulle få lite medvind i andra och då kunna utmana dem mer. Vi kom till fler målchanser och Johanna gjorde ett jättefint mål. Vi var nära att göra 2-0 och när det bara skilde ett mål så blev det lite nervigt i slutet. Men vi höll undan och det var skönt att vinna!
Han tycker att Jacqueline Burns gjorde det väldigt bra när hon kom in.
– Naturligtvis är det inte kul att Jennifer tvingades kliva av, hon är ju en av världens bästa målvakter. Men ”Jackie” visade verkligen vilken bra målvakt hon är. Det är inte lätt att komma in så tidigt i matchen, men hon räddade bollar och spelade runt bollen på ett bra sätt. Det är skönt att ha en så bra målvakt till om något skulle hända. Jag är inte ett dugg orolig på målvaktssidan, säger huvudtränaren.
Många undrar såklart hur det är med Jennifer Falk. Så här säger BK Häckens fysioterapeut Karin Schröder:
– Hon kom fel med foten i en situation och hade sedan för ont för att kunna fortsätta spela. Hon kommer undersökas vidare imorgon, så efter det vet vi mer.
Jennifer Falks ersättare Jacqueline Burns tyckte att det var riktigt kul att få göra debut i OBOS Damallsvenskan, men led samtidigt med Falk.
– Det var olyckligt att Falk blev skadad eftersom hon har gjort det så bra i tidigare matcher. Men det kändes riktigt bra att få göra min debut. Det var lite snurrigt i början men jag kunde komma in i spelet och spela ganska bra. Att vi kom därifrån med en hållen nolla gör det hela bättre! Som för alla som gör sin debut så är det en stor höjdpunkt. Det är viktigt att tränarna och laget litar på mig när jag kommer in och spelar. Jag är tacksam för möjligheten! säger keepern från Nordirland.
Robert Vilahamn vill förutom Burns också lyfta fram innermittfältet med Anna Csiki och Filippa Curmark.
– De spelade på ett härligt sätt och vi spelade ju ofta genom innermittfältet. Annars var det många som gjorde gedigna prestationer och kom upp till en hög nivå. Johanna Rytting Kaneryd är en klasspelare som kan få till sådana där grejer som gör att vi vinner matcher. Jag är väldigt glad över att ha henne i laget. Det var bra energi på de spelare som kom in också. Det var skönt att se de komma in med härlig karaktär.
Huvudtränaren gläds också över att BK Häcken i skrivande stund toppar tabellen.
– Vi får se hur det går för Rosengård imorgon, men det är kul och det var skönt att vi höll nollan igen. Vi ska vara där uppe och fajtas! säger Robert Vilahamn.